חזון אולפנת רגבים

"איך שותלים את כרם בית ישראל באופן שנהיה בטוחים שילכו יונקותיו, ישגשגו, יפריחו ויעשו שורש למטה ופרי למעלה?

מובן הדבר שהתשובה הבטוחה היא כשיהיו תנאי השתילה על פי הטבעיות המיוחדת שלנו, שתהיה חופשית מכל חיקוי שפל יליד עבדות פנימית..."

(מאמרי הראי"ה ע')

אולפנת רגבים תהווה מסגרת חינוכית משפחתית המעמידה במרכז עשייתה את בניין האישיות של התלמידה כאישיות גדולה, מלאה ביראת שמים ומידות טובות, "חופשיה מכל חיקוי...יליד עבדות פנימית", מלאה באהבת הארץ וחיבור לעם ישראל  ובעלת תעצומות נפש למשימות דור התחיה.

בתשתית הקמתה של אולפנת רגבים מונחת הידיעה כי כוחותיה של נערה בגילאי תיכון עוצמתיים ונרחבים, כמו גם שאיפותיה לעשייה משמעותית. מיצוי כוחותיה של הנערה בגילאים אלה יבנה את קומתה כאישיות מבוססת ויציבה, בעלת תודעת שליחות ובנויה נפשית ורוחנית.

עבודת האדמה והקשר הבלתי אמצעי לרגביה מרחיב את הנפש ובונה אישיות בעלת קומה רוחנית עמוקה ויכולת הקשבה פנימית, מפתח את אחריותה האישית של התלמידה וקושר אותה אל אדמת הארץ.     

מלבד הערך העצמי של עבודת האדמה תשים האולפנה דגש על ערך העמל היצרני וזאת ע"י פיתוח אפיקי עמל נוספים אשר ידרשו מן הבנות מחויבות ואחריות ויביאו אותן ליציאה מן החממה הילדותית אל מפגש בוגר עם החיים הממשיים, כל זאת מתוך ערבות הדדית וחדוות יצירה.

עמודי היסוד עליהם תבוסס בניית אישיותה של התלמידה הינם:

בניין רוחני: לימוד תורה מעמיק מתוך חיבור נפשי פנימי בדגש על תורת ארץ ישראל.

בניין מידותי: חינוך לאחריות, עמל, יוזמה, מוסר עבודה והתמדה ע"י עבודה חקלאית יצרנית.

בניין ערכי: חינוך לאחריות כלל ישראלית ע"י עשייה חברתית קהילתית בהיקפים משמעותיים.

בניין כוחות הנפש: פיתוח כלל כוחותיה הפנימיים של התלמידה באמצעות כלים מגוונים כמו תנועה, אמנות, כתיבה, ועוד.

בניין מקצועי: תעודת בגרות ברמה גבוהה התואמת את פסגת יכולותיה של כל תלמידה.

המסגרת היומיומית באולפנה בנויה מעבודה חקלאית יצרנית בשעות הבוקר, לימודים לתעודת בגרות אחר הצהריים, לימודי קדש בשעות הצהרים והערב, ופרויקטים משמעותיים של עשייה חברתית קהילתית. בנוסף לכך יושם דגש על פעילות חינוכית חווייתית המרוממת את התלמידות, קושרת אותן לאדמת הארץ ונופיה ובונה את עולמן הערכי.

האולפנה בתנאי פנימייה המאפשרים לבנות מכל רחבי הארץ לגדול בה, וכן מאפשרים לימודי קדש בערב וקימה מוקדמת לעבודה בבוקר. כל זאת בליווי צוות חינוכי מסור הרואה בהצמחת אישיותה של התלמידה את עיקר עיסוקו.

הצוות החינוכי באולפנה מונה מחנכת ומדריכה לכל כיתה, אשר מלוות את הבנות בכל שלבי החיים באולפנה, החל בעבודה החקלאית וכלה בזמן השהות בפנימייה.

בנוסף לכך ישנה רכזת עבודה הממונה על שיבוץ הבנות לעבודה בהתאם לצרכי השטח, רכזת חינוך חברתי הממונה על הפעילות החינוכית הערכית, מנהלת פנימייה הממונה על הצרכים השונים בשעות הערב, צוות של מלמדים/ות לשעות המדרשה והמדרשה היוצרת וכן מורים מקצועיים לשעות לימודי המקצוע.

דוגמא ומופת לבנותינו תהיה 'אשת חיל'. כל מה שהיא עושה נשתדל אף אנחנו ללמוד ולעשות.

עבודת השדה: זָמְמָה שָׂדֶה וַתִּקָּחֵהוּ מִפְּרִי כַפֶּיהָ נָטְעָ \{נָטְעָה\} כָּרֶם (יז) חָגְרָה בְעוֹז מָתְנֶיהָ וַתְּאַמֵּץ זְרוֹעֹתֶיהָ:

בנוסף, גם מלאכות אחרות כמו (יט) יָדֶיהָ שִׁלְּחָה בַכִּישׁוֹר וְכַפֶּיהָ תָּמְכוּ פָלֶךְ:

נשלב פעילות של נתינה וחסד: (כ) כַּפָּהּ פָּרְשָׂה לֶעָנִי וְיָדֶיהָ שִׁלְּחָה לָאֶבְיוֹן:

והכל באווירה ובאמירה נשית: (כא) לֹא תִירָא לְבֵיתָהּ מִשָּׁלֶג כִּי כָל בֵּיתָהּ לָבֻשׁ שָׁנִים: (כב) מַרְבַדִּים עָשְׂתָה לָּהּ שֵׁשׁ וְאַרְגָּמָן לְבוּשָׁהּ:

accessibility